+ Suurem kiri | - Väiksem kiri

Silmalaegas püüdleb nägijaks-kuuljaks

Aastal 2003, hilissuvel tekkis idee. Mõte, mille autoriks saab lugeda ühte inimest, kuid ajendajateks tuhandeid kaasmaalasi. Sellest mõttest arenes keskus, mis aastate vältel on kasvanud suuremaks kui keegi iganes unistada oskas. Hea laps, hea nimi – Silmalaegas.


Silmalaeka tootevalik on kirju. Põhimõtteliselt müüme kõiki nägemisabivahendeid, välja arvatud prillid ja luubid. Viimaste valik kasvab tõenäoliselt siiski järgmisel aastal. Ligi 100 abivahendit on mõeldud väga erinevateks ülesanneteks. Siin on kõnelevaid abivahendeid, olmeabivahendeid, tarkvara, suurendavaid videosüsteeme, luupe jne jne. Järjest rohkem on vastata esimest korda meie poole pöörduva inimese küsimusele: "Mis abivahendeid te siis müüte?" Äärmisel raske, kui mitte võimatu on sellele küsimusele vastata. Olulisim, mida inimesed sageli ise esimese hooga ei mõista, on individuaalsed erinevused. Iga inimene on meile omaette juhtum, kus püütakse leida temale parimat lahendust. Abivahend, mis ühele hädavajalik, ei pruugi teist üldse aidata. Vaid näitena võiks tuua TV-prillid, mida üks kasutab kaugele vaatamiseks, teine teleri vaatamiseks kuid kolmas kasutada ei saa, sest pea hakkab valutama või tekivad tasakaaluhäired.


Meie eesmärk on aidata inimest nii koduseinte vahel, õues liikumisel, poes või tööl käies, õppimisel jne. Iga situatsioon vajab omaette lahendust.


Küll on aga mõned tooted, millele juhin kindlasti tähelepanu. Need on eestikeelsed kaelakellad, digitaalsed diktofonid ja 24 korda suurendav videosüsteem Monomouse, mis kasutab ekraaniks Teil majapidamises kindlasti juba olevat televiisorit. Soodus hind, mis on vaid 440 krooni, on teinud sellest vaieldamatult populaarseima abivahendi, sest sellist suurendust enam luubid ei võimalda ja 4900 kroonist suurt lugemisteleviisorit igaüks endale lubada ei suuda. Eestikeelne kell on pigem suur informatsioonikogum, mis lisaks kellaajale teatab ka kuufaasi, tähemärgi jpm ning võimaldab kasutada stopperit, taimerit jne ja teatab ka ükskõik mis momendil Teie vanuse minutitäpsusega. Digitaalsed diktofonid on aga suisa hädavajalik abivahend kõigile õppuritele, sest mahutab korraga kuni 44 tundi loenguid. Kindlasti on oluline ka teada, et Silmalaegas on ekraanilugemisprogrammi Jaws ametlik maaletooja ja ainult meilt ostes garanteeritakse Teile ka tarkvara tasuta tehniline tugi. Neile, kes planeerivad aga meiega esimest korda ühendust võtta, on mul ainult üks palve. Mõelge enne korralikult läbi kõik viimasel paaril nädalal toimunu ja analüüsige, missuguses situatsioonis Teil kõige rohkem raskusi tekkis ja abi vajasite. Selline on tavaliselt meie esimene küsimus Teile.


Statistikast niipalju, et aastal 2005 kasvas 2004 aastaga võrreldes abivahendite müük umbes 5,5 korda. Silmalaeka aastakäive oli 1,6 miljonit krooni. Lepinguid maavalitsustega oli 1,16 miljoni krooni eest. 2005. aastal sai Silmalaekast abivahendeid 248 inimest. Müüdi kokku 540 abivahendit. Enim müüdud olid magnetofonid ja eestikeelsed kellad. Silmalaeka hea töö on näha ka riiklikus statistikas. Võrreldes 2004. aastaga kasvas nägemisabivahendite müük 99,8%.


2006. aasta müüdi 313 inimesele 584 abivahendit ja 2007. aasta esimese 9 kuuga juba 381 inimesele 724 abivahendit.